מה זה מיינדפולנס ?
ואיך זה קשור למדיטצייה ?

מיינדפולנס / קשיבות

"מיינדפולנס היא סוג  של מודעות שמופיעה כאשר אנחנו שמים לב בכוונה וללא ביקורת במה שקורה כאן ועכשיו, ברגע הזה"

מיינדפולנס ממקדת את החוויה שלנו בהווה ומשחררת אותנו מהתעסקות בדאגות טורדניות לעתיד וחרטות מהעבר.
היא מאפשרת חוויה פתוחה, סקרנית ומקבלת לכל מה שעולה מבפנים או מגיע מבחוץ.

מיינדפולנס היום מיושם במגוון דרכים בחיים המודרניים: בעולם הטיפול, בהייטק, בחינוך, במערכות הבריאות, ונמצא בחזית המחקר המדעי ובמיוחד בחקר המח.

Depositphotos_52255343_xl-2015.jpg

מדיטציית מיינדפולנס
הינה תרגול מנטאלי שמפתח בנו איזון, חוסן נפשי, חמלה, ושלוות נפש.
מקור המדיטציה בעולם הבודהיסטי שמכיר באיכויות המיטיבות של התרגול, בהסתמך על 2500 שנות נמיסיון אנושי.

החיים במאה ה-21 רוויים במתח: החל מהתמודדויות יומיומיות עם פקקי תנועה, משימות בעבודה, דאגות לגבי המצב הביטחוני, הכלכלי וקשיים במערכות יחסים קרובות, וכלה במשבר האקלים, ואיום של מלחמה גרעינית. לפעמים גם שינויים חיוביים מעוררים מתח.
המתח הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו, אבל מערכת העצבים שלנו לא בנויה לרמות המתח אליהן אנחנו חשופים. מתח יכול לגרום לקשיים מנטאליים ורגשיים: הפרעות קשב וריכוז, התפרצויות כעס, חרדה או דכדוך. מתח נפשי ממושך פוגע בגוף: לחץ דם גבוה, כאבים כרוניים, קשיי שינה . רובנו לא למדנו מעולם דרכים ושיטות לוויסות מתח, כך שאנשים מוצאים עצמם מתמודדים בדרכים לא יעילות: אכילת יתר, עישון, סמים, אלכוהול.
מדיטציית מיינדפולנס היא שיטה יעילה מאוד לוויסות מתח ומניעת בעיות שנובעות מהחשיפה למתח. זו טכניקה פשוטה שכל אחד יכול ללמוד, שעוסקת במיקוד תשומת הלב ובהתבוננות בדפוסי החשיבה.

תרגול קבוע של מיינדפולנס מחזק את היציבות הנפשית ומפתח שלווה המלווה את המתרגל בחיי היומיום. בנוסף מפתח התרגול מודעות פנימית שמאפשרת לנו לבחור באופן רצוני את ההתנהלות שלנו. אנחנו מפסיקים להיות שבויים בדפוסים ישנים של חשיבה ופעולה,
ואז אנחנו מגלים שיש לנו חופש אמיתי !

MBSR מה זה

mindfulness based stress reduction MBSR
הפחתת מחתים בעזרת קשיבות

היא תוכנית מובנת ללימוד מיינדפולנס שפותח על ידי ד"ר גון קבט-זין במרפאה לטיפול בכאב, במרכז הרפואי מסצ'וסטס  במסצ'וסטס, ארה"ב.

התוכנית מתבססת על לימוד טכניקות מדיטציית מיינדפולנס והטמעתם בחיי יום יום. יש בתוכנית דגש על קבלה וחמלה כבסיס לחיים יותר רגועים, ועל יצירת ומערכות יחסים איכותיות.
תוכניות MBSR נלמדות בבתי חולים, בתי ספר, קליניקות לטיפול פסיכולוגי ואפילו בחברות ותאגידים דוגמת גוגל ופייסבוק.

 

איך זה עובד?

מדיטציית מיינדפולנס הוא תרגול שיטתי של החזרת תשומת הלב אל הרגע הנוכחי, תוך התמקדות בתחושות הגוף והנשימה. על ידי הבאת תשומת לב לתחושות ברגע ההווה, אנחנו לומדים ליצור הפרדה בינינו ובין המחשבות שמנהלות את התפקוד שלנו. אנחנו לומדים לזהות דפוסי חשיבה אוטומטיות הממוקדות בדאגות לעתיד וחרטות מהעבר, (שהן לא פעם בעלות גוון שלילי ואינן מיטיבות עמנו).

כשמתחילים להקדיש תשומת לב מלאה לכאן ועכשיו, נגלה שיש מגוון רחב של חוויות שאנחנו לא שמים לב אליהן: תחושות גופניות, מצבים רגשיים, טעמים, דפוסי חשיבה שחוזרים על עצמם. ואנחנו מגלים בהם פתאום פרטים חדשים.

האימון במיינדפולנס מפתח בנו סקרנות כלפי אותן חוויות, בין אם הן נעימות או בלתי נעימות. האימון מפתח יכולת לשהות ולהתבונן ברוגע גם בצדדים הפחות נעימים של החוויות כמו תחושות פיזיות לא נעימות של כאב, מחשבות מטרידות או רגשות קשים.
וכאשר אנחנו יכולים להתבונן בחוויה "מהצד" אנחנו פחות מזוהים איתה.

כשאנחנו משתחררים מההזדהות אנחנו פחות מופעלים ולכודים בדפוסים הרסניים. הגמישות ויכולת בחירת התגובה לחוויה גדלה.
התרגול מפתח באופן אקטיבי מצב מנטאלי פתוח וסקרן, שמאפשר מצבי רוח יציב ונינוח יותר גם בהתמודדות עם מצבים מלחיצים וחוויות קשות. 
כך מתאפשרת לנו תחושה של רווחה ופתיחות לחוויות שלנו ולאלו של אנשים אחרים.
איכות של הקשב המתפתחת בזמן תרגול חודר בהדרגה לכל תחום בחיינו, ומשפרת את איכות החיים ואת מערכות היחסים שלנו עם האנשים בחיינו.

התוכנית להפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס -MBSR  - נבדקה עד היום בלמעלה מ-6200 מחקרים בעולם והוכחה קלינית כמסייעת בתחומים רבים של החיים:

 • מפחיתה לחץ ומתחים
   

 • משקיטה מחשבות מטרידות
   

 • עוזרת להירדם ולישון ברציפות
   

 • מקלה על תסמינים של דיכאון וחרדה
   

 • מקלה על ההתמודדות עם כאבים כרוניים
   

 • עוזרת בחיזוק המערכת החיסונית
   

 • משפרת חיוניות גופנית וריגשית