מה זה מיינדפולנס ?

מיינדפולנס, בעברית קשיבות

"מיינדפולנס היא סוג  של מודעות שמופיעה כאשר אנחנו שמים לב בכוונה וללא ביקורת במה שקורה כאן ועכשיו, ברגע הזה"

מיינדפולנס ממקדת את החוויה שלנו בהווה ומשחררת אותנו מהתעסקות בדאגות טורדניות לעתיד וחרטות מהעבר.
היא מאפשרת חוויה פתוחה סקרנית ומקבלת לכל מה שעולה בנו .

מיינדפולנס היום מיושם במגוון דרכים בחיים המודרניים: בעולם הטיפול, בהייטק, בחינוך, במערכות הבריאות ... ונמצא בחזית המחקר המדעי ובמיוחד חקר המח.

Depositphotos_52255343_xl-2015.jpg

מדיטציית מיינדפולנס
זה תרגול מנטאלי שמפתח בנו איזון, חוסן נפשי, חמלה, ושוויון נפש.
מקור המדיטציה הזאת בעולם הבודהיסטי שמכיר באיכויות המיטיבות של התרגול מתוך 2500 שנות ניסיון אנושי מצטבר.

החיים במאה ה-21 מלאים בגורמים מעוררי מתח: התמודדות יום יומית עם פקקי תנועה, ריבוי משימות בעבודה, דאגות לגבי המצב הביטחוני, הכלכלי וקשיים במערכות יחסים קרובות.
לפעמים גם שינויים חיוביים כמו חתונה או לידה מעוררים מתח.
המתח אמנם הפך חלק בלתי נפרד מחיינו אבל מערכת העצבים שלנו לא בנויה לרמות המתח שאנחנו חשופים אליהם. מתח יכול לגרום לקשיים מנטאליים ורגשיים: הפרעות קשב וריכוז, התפרצויות כעס, חרדה או דכדוך.  מתח נפשי ממושך פגוע בגוף: לחץ דם גבוה, כאבים כרוניים, קשיי שינה .

רובנו לא למדנו מעולם דרכים ושיטות לוויסות מתח כך שאנשים מוצאים עצמם מתמודדים בדרכים לא יעילות: אכילת יתר, עישון, סמים, אלכוהול.
מדיטציית מיינדפולנס היא שיטה יעילה מאוד לוויסות מתח ומניעת בעיות שנובעות מהחשיפה ללחץ. היא טכניקה פשוטה שכל אחד יכול ללמוד, העוסקת במיקוד תשומת הלב והתבוננות בדפוסי החשיבה.
תרגול מיינדפולנס מפתח מודעות פנימית שמאפשרת לנו לבחור באופן רצוני את התנהלות שלנו. אנחנו מפסיקים להיות שבויים בדפוסים ישנים של חשיבה ופעולה.
אנחנו מגלים שיש לנו חופש אמיתי !

תרגול קבוע של מיינדפולנס מחזק את היציבות הנפשית ומפתח שלווה שמלווה את חיי היום יום.

MBSR מה זה

mindfulness based stress reduction MBSR
הפחתת מחתים בעזרת קשיבות

היא תוכנית מובנת ללימוד מיינדפולנס שפותח על ידי ד"ר גון קבט-זין במרפאה לטיפול בכאב, במרכז הרפואי מסצ'וסטס  במסצ'וסטס, ארה"ב.

התוכנית מתבססת על לימוד טכניקות מדיטציית מיינדפולנס והטמעתם בחיי יום יום. יש בתוכנית דגש על קבלה וחמלה כבסיס לחיים יותר רגועים ומערכות יחסים איכותיות.
תוכניות MBSR  נלמדות בבתי חולים, בתי ספר, קליניקות לטיפול פסיכולוגי ואפילו בחברות ותאגידים דוגמת גוגל ופייסבוק.

 

איך זה עובד?

מדיטציית מיינדפולנס הוא תרגול שיטתי של החזרת תשומת הלב אל הרגע הנוכחי, תוך התמקדות בתחושות הגוף והנשימה. על ידי הבאת תשומת לב לתחושות ברגע ההווה, אנחנו לומדים לזהות דפוסי חשיבה אוטומטיות הממוקדות בדאגות לעתיד וחרטות מהעבר, שהן לא פעם בעלות גוון שלילי והן אינן מיטיבות עמנו.

כאשר נתחיל להקדיש תשומת לב מלאה לכאן ועכשיו, נגלה שיש מגוון רחב של חוויות שלא ממש שמנו לב אליהן: תחושות גופניות, מצבים רגשיים, טעמים, דפוסי חשיבה שחוזרים על עצמם, אנחנו מגלים בהם פתאום פרטים חדשים.

האימון במיינדפולנס מפתח בנו סקרנות כלפי אותן חוויות, בין אם הן נעימות או בלתי נעימות. האימון מפתח יכולת לשהות ולהתבונן ברוגע גם בצדדים הפחות נעימים של החוויות כמו תחושות פיזיות לא נעימות של כאב, מחשבות מטרידות או רגשות קשים.
וכאשר אנחנו יכולים להתבונן בחוויה "מהצד" אנחנו פחות מזוהים איתה.

כשאנחנו משתחררים מההזדהות אנחנו פחות נוטים להיות מופעלים ולכודים בדפוסים הרסניים. יכולת הגמישות ובחירת התגובה לחוויה גדלה.
התרגול מפתח באופן אקטיבי מצב מנטאלי פתוח וסקרן, שהוא הפוך מהסתגרות וחשדנות (המלווים חרדה ומצב רוח דיכאוני).
שילוב של תשומת לב ממוקדת, סקרנות וקבלה עם פחות שליליות מנטאלית, מאפשרת תחושה של רווחה ופתיחות לחוויות שלנו ולאלו של אנשים אחרים.
איכות של הקשב המתפתחת בזמן תרגול מחלחלת לכל תחום בחיינו, וכתוצאה מכך משפרת את איכות החיים ואת מערכות היחסים שלנו עם האנשים סביבנו.

התוכנית להפחתת מתחים באמצעות מיינדפולנס -MBSR  - נבדקה עד היום בלמעלה מ-6200 מחקרים בעולם והוכחה קלינית כמסייעת בתחומים רבים של החיים:

 

 • מפחיתה לחץ ומתחים
   

 • משקיטה מחשבות מטרידות
   

 • עוזרת להירדם ולישון ברציפות
   

 • מקלה על תסמינים של דיכאון וחרדה
   

 • מקלה על ההתמודדות עם כאבים כרוניים
   

 • עוזרת בחיזוק המערכת החיסונית
   

 • משפרת חיוניות גופנית וריגשית